"Jesteśmy jak książki. Większość ludzi widzi tylko nasza okładkę. Mniejszość czyta wstęp. Wielu wierzy tylko krytykom. Ale tylko nieliczni poznają nasza treść."
Emily Griffin

Celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej, że żyjemy w świecie otwartym, gdzie przenikają się różne kultury i narodowości. W erze globalizacji dystans między odległymi regionami świata coraz bardziej się zmniejsza i do funkcjonowania w społeczeństwie potrzebne jest zrozumienie innych kultur i narodowości żeby uniknąć nieporozumień i nietolerancji. Realizacja tego projektu pomogłaby edukować korzystających z niego mieszkańców w angażujący i zapadający w pamięć sposób. Trudno jest mówić w dzisiejszych czasach o życiu w jednej kulturze, bowiem powszechnym zjawiskiem jest migracja. Istnieją regiony, gdzie obok siebie żyje wiele różnych grup społecznych i etnicznych. Przykładem takiego miejsca jest między innymi Warszawa.

Warto, w każdym wieku, rozmawiać o stereotypach i uprzedzeniach. Warto otworzyć się na różnorodność. Świadomość stereotypów i myślenie o nich może pomóc w zaprzestaniu ich stosowania, dlatego tak ważne jest, by mówić o nich głośno. Dzieci są najbardziej chłonne, jeśli chodzi o pozyskiwanie wiedzy, dlatego warto już od najmłodszych lat rozwijać w nich postawę szacunku dla innych ludzi i dla inności w ogóle. Dzieci są bardziej ciekawe świata, rozwijają swoją kreatywność i niezależne myślenie. Są zmotywowane do nauki języków obcych, gdyż widzą, że daje ona ogromne możliwości komunikowania się z ludźmi na całym świecie i podróżowania. Są ciekawe tego, jak żyją ich rówieśnicy na innych krańcach ziemi. Stąd też projekt jest skierowany do wszystkich, zarówno do dzieci, jak i do młodzieży, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz do mniejszości etnicznych i narodowych.

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Zapraszamy 𝗻𝗮 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲 𝘇 𝗔𝗹𝗲𝗸𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗮̨ 𝗛𝗲𝗹𝗮𝗶𝗹, 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗿𝗸𝗮̨ 𝗲-𝗯𝗼𝗼𝗸𝗮 "𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗘𝗴𝗶𝗽𝘁𝘂".
𝗔𝗹𝗲𝗸𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗮 𝗛𝗲𝗹𝗮𝗶𝗹 urodziła się w Polsce, gdzie mieszkała do 2005 roku, później wraz z rodziną przeniosła się do Niemiec. Do Egiptu przyjechała w 2016 roku w ramach praktyk studenckich. Obecnie mieszka w Kairze wraz z mężem i córeczką. Prowadzi profil na Instagramie, na którym łamie stereotypy na temat życia kobiet w Egipcie oraz samych muzułmanów. Wydała książkę w formie e-booka pt. "Kobiety Egiptu".

Spotkanie odbędzie się 22 listopada (wtorek) o godzinie 18:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Bielany przy ul. Romaszewskiego 19. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się stacjonarnie z udziałem publiczności, ale bez obecności autorki - z nią połączymy się na żywo. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na naszym Facebooku: www.facebook.com/bpbielany

"𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗘𝗴𝗶𝗽𝘁𝘂"
Książka to efekt rozmów z dwunastoma Egipcjankami. Rozmówczynie różnią się od siebie pod wieloma względami: niektóre z nich pochodzą ze wsi, inne z Kairu, jedne otrzymały wyższą edukację, inne nie potrafią nawet pisać. Wszystkim kobietom zadane zostały podobne pytania. Dotyczyły one ubioru kobiet, pracy, małżeństwa oraz macierzyństwa. Miało to na celu ukazanie różnorodności panującej w Egipcie oraz tego, że nie wszystko jest czarne lub białe, że Egipcjanki mają różne doświadczenia, poglądy i opinie. Celem wydania tej książki jest przedstawienie Egiptu od prawdziwej strony, czyli tej bardzo różnorodnej. Egipt wielu znany jest jedynie z perspektywy turystycznej. Poza tym, na temat tego kraju istnieje wiele domniemań, które często bazują na braku wiedzy oraz bezrefleksyjnie powtarzanych stereotypach. Niektóre z nich są prawdziwe, inne nie. Ta książka daje czytelnikom wgląd do Egiptu
od środka.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu "Nie oceniaj książki po okładce -przełamujemy stereotypy i uprzedzenia". Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa z Funduszu Edukacji Kulturalnej.

- Podczas wydarzenia istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej przez osoby niedosłyszące.
- Placówka jest dostępna architektonicznie dla osób na wózkach lub z wózkami.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Natalią Ojewską, autorką książki "Zabiłam. Historie matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie.

Spotkanie odbędzie się 18 października (wtorek) o godzinie 18:30 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Bielany przy ul. Romaszewskiego 19. Wstęp wolny.

Książka opowiada historie dziesięciu kobiet, które odbyły lub jeszcze odbywają karę więzienia - ich motywacje, popełnione czyny, zmagania z ciężarem zbrodni, przygotowania do wyjścia na wolność i trudności w powrocie do rodziny i społeczeństwa. Niektóre z nich nigdy nie przyznały się do popełnionych czynów i nie czują się winne. Inne z kolei szczerze żałują swojego postępowania. Losy każdej z nich są przejmującym świadectwem okrucieństwa czasów w których przyszło im żyć - bratobójczej rzezi w Rwandzie.

Natalia Ojewska - reporterka specjalizująca się w tematyce związanej ze społeczeństwami odbudowującymi się po konfliktach, katastrofami humanitarnymi, procesami przed międzynarodowymi trybunałami karnymi oraz prawami człowieka w Europie i Afryce Wschodniej. Pracuje w redakcji Bloomberga.

- Spotkanie odbędzie się stacjonarnie, ale będzie również trasmitowane na żywo w mediach społecznościowych.
- Placówka jest dostępna architektonicznie dla osób na wózkach lub z wózkami.