Wystawa fotografii Stanisława Roszkowskiego

Ogrody Japońskie

wystawa fotografii

Stanisława Roszkowskiego

14 czerwca – 27 lipca

 

Sylwetka autora

 

Wystawa prezentuje fotografie, wykonane przez Stanisława Roszkowskiego podczas jego ośmiu podróży do Japonii w latach 2005-2014. W tym czasie odwiedził on nie tylko wszystkie najważniejsze ogrody, w tym te wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale też wiele lokalnych, pomniejszych, które rzadko trafiają do publikacji. Wielokrotnie przemierzył Japonię wzdłuż i wszerz, od leżącej na południu Kagoshimy na wyspie Kiusiu aż po Aomori na północy Honsiu. Początkowo zdjęcia robione były wyłącznie „dla siebie”, z potrzeby serca, dla przyjemności. Z czasem jednak ta osobista pasja przerodziła się w coś więcej – planową dokumentację, a stało się to nie bez udziału przyjaciół, którzy mieli okazję obejrzeć fotografie. W sumie baza zdjęciowa liczy około 50 000 ujęć. Można zaryzykować twierdzenie, że jest unikatowa nie tylko
w skali Polski, ale i całej Europy. Autora zdjęć mniej interesują ujęcia pocztówkowe, typowe dla turystycznych folderów, choć i takie posiada w swojej bazie.
Od panoramicznych widoków bardziej pociągają Go niuanse, szczegóły, gra świateł, nastrój. Jego zamiarem było, aby za pomocą każdego ze zdjęć lub też całych ich sekwencji opowiedzieć jakąś historię, która ma swój początek, ale nie ma końca, dzięki czemu każdemu oglądającemu daje możliwość własnej interpretacji.

 DSC4725

 DSC4731

 DSC4754

 DSC4788

 DSC4806

 DSC4897

 

 DSC4935

 DSC5006

 DSC5010

 DSC5013