"Z ekslibrisem przez stulecia" - wystawa ekslibrisów z kolekcji Zygmunta Gontarza

Wystawa ukazująca dzieje ekslibrisu polskiego i zorganizowana dla uczczenia 500-lecia polskiego ekslibrisu prezentuje księgoznaki z kolekcji znakomitego kolekcjonera warszawskiego, Zygmunta Gontarza.

Wystawa składa się z ponad trzystu ekslibrisów powstałych od XVI do XXI wieku.

Ekslibrisy dawne (XVI-XVIII w.) reprezentują księgoznaki polskich królów i znakomitych rodów szlacheckich, a także najstarsze ekslibrisy publicznych bibliotek, m.in. klasztornej Dominikanów z XVI wieku, rady Miejskiej Gdańska z XVII w. i kapitulnej Katedry Wileńskiej z XVIII w.

Z kolei ekslibris nowożytny (czyli XIX-wieczny) to ekslibrisy wykonane dla zamożnych rodów przez firmę Agry, ekslibrisy K.W. Kielisińskiego, W. Leszczyńskiego, M. Wawrzenieckiego i Jana Bukowskego oraz liczne anonimy, tak charakterystyczne dla tego okresu. Ekslibris nowoczesny, dwudziestowieczny, to aż 142 ekslibrisy pokazane na wystawie, a prezentujące majstersztyki artystów takiej klasy, jak Z. Acedański, J. Hasso-Agopsowicz, W. Barylski, C. Borowczyk, S. Ostoja-Chrostowski, S. dawski, Z. Dolatowski, H. Feilhauer, A. Gołębniak, T. Jóźwiak, C. kelma, R. Mękicki, A. Młodzianowski, S. Mrożewski, A. Półtawski, W. Tomaszewska, K. Wróblewska i wielu innych.

Wreszcie ekslibris współczesny, zaprezentowany na 66 wybranych przykładach ukazuje przegląd polskiego ekslibrisu i jego twórców takich, jak R. Baloń, R. Bandosz, K.M. Bąk, A. Bortowski, H.T. Głowacka, W. jakubowski, A. Kalczyńska-Scheiwiller, W. Łuczak, R. Mucha, B. Rutkowiak, M. Seweryn, K. Szołtysek, J. Waygart, C. Woś i in.

Zygmunt Gontarz – emerytowany profesor, który całe swoje życie zawodowe związał z Politechniką Warszawską. W 1969 roku ukończył tam studia chemiczne, a następnie przechodził przez wszystkie etapy zawodu nauczyciela akademickiego: od asystenta do profesora. Posiada niezwykle cenną kolekcję ekslibrisów, którą chętnie prezentuje na wystawach.

Wystawa czynna od 9 kwietnia do 20 maja 2018 roku w godzinach otwarcia Biblioteki przy ul. Z. Romaszewskiego 19.

ex libris poster